Ulkan zafar muborak!
Bu yilgi mavsumda mamlakatimiz dehqon va fermerlari g‘alla, paxta yetishtirish, shuningdek, pillachilik, chorvachilik, meva-sabzavot va boshqa tarmoqlar bo‘yicha shartnoma majburiyatini oshirib bajardi.
Munosib mehnat qilgan dehqonning sururli damlari ham ko‘p bo‘ladi. Qadagan urug‘i zamindan bosh ko‘targanda bir quvonsa, hosil barakasini ko‘rib sevinchi yanada ortadi. Har yil, har mavsum dehqonni qayta-qayta sinovdan o‘tkazadi. Rizq-ro‘zimiz bo‘lgan ekinlarni o‘stirish, ularni tabiiy ofat va ob-havo injiqliklaridan asrash, pishib yetilgan hosilni nest-nobud qilmasdan yig‘ib-terib olish, iste’molchilarga yetkazib berish – bularning bari katta sabot va tadbirkorlikni talab etadi.
Dehqon yil bo‘yi tinim bilmay mehnat qiladi. Ekinni ardoqlab, vaqtida sug‘orib, vaqtida ozig‘ini berib parvarishlaydi. Ulkan xirmon zavqi ko‘ngillarga olam-olam quvonch baxsh etadi. Chunki bu xirmon xalq nasibasi butunligiga, yurt obodligi va farovonligi yanada yuksalishiga xizmat qiladi. Shu bois bu quvonchga el-yurt birdek sherik bo‘ladi.
Bu yil mamlakatimizda 7 million 300 ming tonna g‘alla, 3 million 350 ming tonnadan ziyod paxta xirmoni yaratildi. Har yili 16 million tonnaga yaqin meva-sabzavot yetishtirilmoqda.
– Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida fermerlarga yaratilayotgan imkoniyatlar muvaffaqiyatlarimizning asosiy omili bo‘lmoqda, – deydi Buxoro viloyati Peshku tumanidagi "Fattoyev" fermer xo‘jaligi rahbari Yoqub Fattoyev. – Joriy yilda 228 tonnadan ziyod “oq oltin” yetishtirdik. Samarali mehnatimizdan yuzimiz yorug‘, hayotimiz farovon bo‘lmoqda. Mavsum oxiriga qadar hosildorlikni gektaridan 50 sentnerga yetkazish niyatida mehnat qilayotirmiz.
Bu yil mamlakatimizda yetishtirilgan paxta hosilining 90 foizi yuqori navlarga topshirildi. Albatta, bu so‘nggi natija emas. Bu ko‘rsatkich yanada oshib borishi uchun yurtimizda yetarlicha sharoit yaratilgan. G‘o‘zaparvarishiga alohida e’tibor qaratilib, sug‘orish, kultivatsiya, chekanka qilish, zararkunanda va kasalliklarga qarshi kurashish, defoliatsiya kabi agrotexnik tadbirlar o‘z vaqtida tashkil etilayotgani bunda muhim omil bo‘lmoqda.
– Dehqonchilikda bir kun oylarga tatiydi, – deydi Surxondaryo viloyati Qumqo‘rg‘on tumanidagi “Saodat” fermer xo‘jaligi rahbari Saidahmad Umidillayev. – Bir necha yildan buyon g‘alla va paxta yetishtirib, bu gaplar zamirida katta hayotiy tajriba mujassam ekanini anglab yetdim. Dehqonchilikda har bir yumush vaqtida amalga oshirilmasa, ta’siri kech kuzda – g‘alvir suvdan ko‘tarilgan pallada ayon bo‘ladi. Shu bois ekinlar parvarishi davrida agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida, sifatli o‘tkazamiz. Bu jarayonda mineral o‘g‘it, yonilg‘i yetkazib berish shoxobchalari bizga ko‘makdosh bo‘lib, MTPlar og‘irimizni yengil qiladi. Shartnomaviy rejani ortig‘i bilan bajardik.
Hosil sifati va salmog‘i g‘o‘zaning naviga ham bog‘liq. Seleksioner olimlarimiz yaratayotgan ingichka va o‘rta tolali g‘o‘za navlari tezpisharligi, tola sifatining yuqoriligi, kasallik va zararkunandalarga chidamliligi bilan mirishkorlarimiz e’tiborini tortmoqda. Davlatimiz rahbari tomonidan fermerlarga ko‘rsatilayotgan yuksak e’tibor va g‘amxo‘rlik ularni yangi marralarni egallashida ko‘mak bo‘lmoqda.
Qo‘lga kiritilgan muvaffaqiyatlarda ekin maydonlarining meliorativ holati yaxshilangani muhim ahamiyatga ega bo‘ldi. Prezidentimiz Islom Karimovning 2007-yil 29-oktabrdagi “Erlarning meliorativ holatini yaxshilash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni va 2013-yil 19-apreldagi “2013-2017-yillar davrida sug‘oriladigan yerlarning meliorativ holatini yanada yaxshilash va suv resurslaridan oqilona foydalanish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bunda muhim omil bo‘lmoqda. Qarorga muvofiq qabul qilingan davlat dasturi asosida melioratsiya obyektlarini qurish, rekonstruksiya qilish, ta’mirlash, tiklash, tomchilatib sug‘orish tizimini joriy etish, suv xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlar moddiy-texnik bazasini mustahkamlash choralari ko‘rilmoqda. 2013-2014-yillarda 560 ming gektardan ziyod maydonning meliorativ holati yaxshilandi, kuchli va o‘rta sho‘rlangan yer maydonlari 71,3 ming gektarga qisqardi. 374,1 ming gektar sug‘oriladigan yerning meliorativ holati barqarorligi saqlab qolindi.
O‘zbekiston Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligidan olingan ma’lumotlarga ko‘ra, erishilgan yutuqlarda ekish mavsumining uyushqoqlik bilan tashkil etilgani, agrar tarmoqqa zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, urug‘chilik ishlarini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish, zararkunandalarga qarshi kurashish bilan bog‘liq chora-tadbirlar o‘z vaqtida amalga oshirilgani ham muhim omil bo‘lmoqda. Mavsumga puxta tayyorgarlik ko‘rish maqsadida paxta maydonlarida hosilning 90 foizi ochilganda terimni boshlash, toza terish bo‘yicha monitoring o‘rnatilishi va boshqa tashkiliy tadbirlar fermer xo‘jaliklarining aksariyatiga birinchi terimdayoq shartnoma majburiyatlarini bajarish imkonini berdi.
Mamlakatimizda joriy yilda g‘alla hosildorligi o‘rtacha 53 sentnerni tashkil etdi. Baliqchi, Ishtixon, Izboskan, Denov, Vobkent, Romitan, Pastdarg‘om, Toshloq, Uchqo‘rg‘on, Qiziltepa va boshqa tumanlarda hosildorlik gektaridan o‘rtacha 55-60 sentnerdan yuqori bo‘lgani fermerlarimizning qanday ulkan ishlarga qodir ekanini yana bir bor namoyon etdi.
Ayni vaqtda g‘allachilikni rivojlantirish hisobidan yurtimizda oziq-ovqat sanoati, chorvachilik va parrandachilik kabi tarmoqlar jadal rivojlanib, ichki bozorni un va non, go‘sht va sut mahsulotlari, tuxum bilan ta’minlash masalasida ilgari tasavvur ham qilib bo‘lmaydigan natijalarga erishayotirmiz.
Bugungi yuksak marralar yurtdoshlarimiz ko‘nglida ertangi kunga ishonch tuyg‘usini yanada mustahkamlab, xalqimiz turmush farovonligining yuksalishida muhim omil bo‘lmoqda.

Большая трудовая победа тружеников полей
В нынешнем году дехкане и фермеры нашей страны перевыполнили договорные обязательства по выращиванию зерна, хлопка, плодоовощной продукции, а также по таким отраслям, как шелководство, животноводство.
Кропотливый труд дехканина приносит ему признание и удовлетворение. Его радуют как первые всходы, так и богатый урожай. Каждый год, каждый сезон испытывают земледельцев на прочность. Уход за посевами, сохранение их от стихийных бедствий и капризов природы, сбор урожая без потерь, поставка потребителям – все это требует упорства и предприимчивости.
Дехкане неустанно трудятся в течение всего года, с любовью ухаживают за посевами, обеспечивают их своевременный полив и вносят удобрения. Поэтому, когда возводится огромный хирман, сердца наполняются чувствами гордости и радости. Это обеспечивает благополучие народа, светлое будущее нашей страны. Богатый урожай дарит всем людям радость.
В этом году дехкане нашей страны собрали 7 миллионов 300 тысяч тонн зерна, более 3 миллионов 350 тысяч тонн хлопка. Ежегодно выращивается около 16 миллионов тонн плодоовощной продукции.
– Создаваемые под руководством Президента нашей страны Ислама Каримова условия для фермеров служат важным фактором достигаемых нами успехов, – говорит руководитель фермерского хозяйства "Фаттоев" Пешкунского района Бухарской области Якуб Фаттоев. – В этом году мы вырастили более 228 тонн “белого золота”. Мы с честью выполнили намеченные задачи, благодаря чему повышаем свое благосостояние. До завершения сезона намерены довести урожайность до 50 центнеров с гектара.
В этом году 90 процентов выращенного хлопка сданы высокими сортами. В нашей стране созданы необходимые условия для дальнейшего увеличения этого показателя. При этом особое внимание уделяется уходу за хлопчатником и своевременному проведению таких агротехнических мероприятий, как полив, культивация, чеканка, борьба с вредителями, дефолиация.
- В земледелии важен каждый день, – говорит руководитель фермерского хозяйства “Саодат” Кумкурганского района Сурхандарьинской области Саидахмад Умидиллаев. – Я убедился в этом на собственном опыте, занимаясь возделыванием зерна и хлопка в течение нескольких лет. Если какое-либо агротехническое мероприятие не выполнено в установленный срок, то результат даст о себе знать поздней осенью, во время созревания урожая. Поэтому мы своевременно и качественно проводим все необходимые сельхозработы. В этом процессе нам помогают пункты минеральных удобрений, поставки горючего, а также МТП. Мы перевыполнили договорные обязательства.
Качество и объем урожая также зависят и от сорта хлопчатника. Созданные нашими учеными-селекционерами сорта тонко- и средневолокнистого хлопчатника отличаются быстрым созреванием, высоким качеством волокна, устойчивостью к вредителями. Оказываемые внимание и забота Президента нашей страны о фермерах помогают им в достижении новых рубежей.
Один из основных факторов достигаемых успехов – это улучшение мелиоративного состояния посевных площадей. Важным руководством к действию в этой работе служит Указ Президента нашей страны "О мерах по коренному совершенствованию системы мелиоративного улучшения земель" от 29 октября 2007 года и постановление "О мерах по дальнейшему улучшению мелиоративного состояния орошаемых земель и рациональному использованию водных ресурсов на период 2013-2017 годы" от 19 апреля 2013 года. На основе государственной программы, принятой в соответствии с постановлением, осуществляются меры по строительству, реконструкции, ремонту, восстановлению объектов мелиорации, внедрению системы капельного орошения, укреплению материально-технической базы обслуживающих организаций. В 2013-2014 годы улучшено мелиоративное состояние более 560 тысяч гектаров полей, на 71,3 тысячи гектаров сократилась площадь сильно- и среднезасоленных земель. Обеспечена стабильность мелиоративного состояния 374,1 тысячи гектаров поливных площадей.
По полученным в Министерстве сельского и водного хозяйства сведениям, в достижении таких успехов важную роль играют тщательная организация посевного сезона, своевременное выполнение таких задач, как внедрение в отрасль современных технологий, налаживание селекционной работы, борьба с вредителями. Начало сбора урожая хлопка после раскрытия 90 процентов коробочек на хлопковых полях, внедрение мониторинга по чистому сбору и другие организационные меры позволили большинству фермерских хозяйств выполнить договорные обязательства уже во время первого сбора.
В нашей стране в этом году средняя урожайность зерна - 53 центнера с гектара. В Балыкчинском, Иштыханском, Избасканском, Денауском, Вабкентском, Ромитанском, Пастдаргомском, Ташлакском, Учкурганском, Кызылтепинском и других районах средняя урожайность составила более 55-60 центнеров с гектара, что еще раз продемонстрировало огромный потенциал наших земледельцев.
Вместе с тем в настоящее время за счет развития зерноводства обеспечивается ускоренный рост в продовольственной промышленности, животноводстве и птицеводстве. Благодаря этому достигаются невиданные ранее результаты в насыщении внутреннего рынка мукой и хлебом, мясо-молочной продукцией, яйцами.
Эти высокие рубежи укрепляют в наших соотечественниках уверенность в завтрашнем дне, являются важным фактором повышения благосостояния народа.