Byurokratik toʻsiqlarni yanada qisqartirish hamda davlat organlari va tashkilotlari faoliyatiga zamonaviy boshqaruv tamoyillarini joriy qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar va aholini tashvishga solayotgan jiddiy muammolarni aniqlashning butunlay yangicha tizimining joriy etilishi qisqa vaqt ichida fuqarolarning davlat institutlariga ishonchi darajasining ortishiga va davlat xizmatchilari tomonidan oʻziga yuklatilgan ish sohasiga munosabati va masʼuliyatini tubdan oʻzgartirish imkonini berdi.
Shu bilan birga, oʻtkazilgan tahlillar vazirliklar, idoralar, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, boshqa davlat tashkilotlarida (keyingi oʻrinlarda – davlat organlari va tashkilotlari) eskirgan byurokratik usullarda ish yuritish, shu jumladan, hujjatlar aylanmasiga zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy qilish darajasining pastligi, qogʻozbozlik hajmining yuqoriligi, shuningdek, amaliy ahamiyatga ega boʻlmagan koʻplab yigʻilish va majlislar oʻtkazish amaliyoti saqlanib qolayotganligini koʻrsatdi.
Davlat tomonidan tartibga solish va davlat xizmatlarini koʻrsatish sifatini yanada takomillashtirish, maʼmuriy tartib-taomillarni qisqartirish, davlat organlari va tashkilotlari faoliyati samaradorligini oshirish, byurokratik toʻsiqlarni bartaraf etish hamda 2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarni izchil amalga oshirish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, Adliya vazirligi, vazirlik va idoralarning quyidagi takliflariga rozilik berilsin:
a) 2020-yil 1-yanvardan boshlab mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarining alohida funksiya va vakolatlarini tegishli davlat boshqaruvi organlarining hududiy boʻlinmalariga 1-ilovaga muvofiq oʻtkazish;
b) 2020-yil 1-yanvardan boshlab mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarining quyidagilarni nazarda tutuvchi funksiya va vakolatlarini chiqarib tashlash:
texnologik, oʻrmon-melioratsiya, agrotexnik, gidrotexnik, sanitariya-texnik tadbirlarni kelishish;
buzilishi uchun maʼmuriy javobgarlik nazarda tutilgan, jamoat tartibini saqlash masalalari, agar ular Oʻzbekiston Respublikasining Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksi bilan tartibga solinmagan boʻlsa, shuningdek, tabiiy ofat va epidemiyalar bilan kurashish masalalari boʻyicha qarorlar qabul qilish;
atmosfera havosini ifloslantirishning turgʻun manbalari tomonidan atmosferaga ifloslantiruvchi moddalarni chiqarish boʻyicha davlat ekologik ekspertizasi xulosasida nazarda tutilgan shartlar va talablar buzilishi bilan bogʻliq faoliyatni cheklash, toʻxtatib turish va tugatish masalasida qaror qabul qilish;
oʻrmonlarning holatiga zarar yetkazilgan hollarda tashkilotlar faoliyatini cheklash, toʻxtatib turish va tugatish boʻyicha qaror qabul qilish;
bozor faoliyatini toʻxtatib turish boʻyicha qaror qabul qilish.
2. Belgilab qoʻyilsinki:
2020-yil 1-yanvardan boshlab davlat organlari va tashkilotlari 2-ilovada nazarda tutilgan hujjatlarni fuqarolardan talab qilishi, fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari tomonidan ularning berilishiga yoʻl qoʻyilmaydi;
2021-yil 1-yanvardan boshlab davlat organlari va tashkilotlari, ularning tarkibiy boʻlinmalari oʻrtasida hujjat aylanishi va hisobotlarni yuritish faqat elektron koʻrinishda shakllantiriladi va amalga oshiriladi.
3. Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda 2020-yil 1-martga qadar tegishli davlat organlari va tashkilotlari faoliyati boʻyicha zarur hisobotlarni real vaqt rejimida tuzish hamda 2021-yil 1-yanvarga kelib qogʻoz koʻrinishidagi blanklar, shakllar va jadvallarni toʻldirishdan toʻliq voz kechish imkonini beradigan Barcha davlat organlari va tashkilotlarida hisobot va hujjat aylanishini yuritishning avtomatlashtirilgan tizimini joriy etish boʻyicha chora-tadbirlar rejasini Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlash uchun kiritsin.
Davlat organlari va tashkilotlari Barcha davlat organlari va tashkilotlarida hisobot va hujjat aylanishini yuritishning avtomatlashtirilgan tizimini joriy etish boʻyicha chora-tadbirlar rejasida nazarda tutiladigan muddatlarda hisobot yuritishning avtomatlashtirilgan tizimi bosqichma-bosqich joriy etilishini va uning toʻlaqonli ishlashini taʼminlasin.
Belgilansinki, davlat organlari va tashkilotlari rahbarlari tegishli davlat organlari va tashkilotlari faoliyatiga hisobot va hujjat aylanishini yuritishning avtomatlashtirilgan tizimini joriy etish uchun shaxsan javobgar hisoblanadilar.
4. Oʻzbekiston Respublikasi Davlat soliq qoʻmitasi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2020-yil 1-martga qadar davlat organlari va tashkilotlarining barcha xodimlari va rahbarlarini belgilangan tartibda elektron raqamli imzolar bilan taʼminlasin.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 28-avgustdagi «Idoralararo kollegial organlarni tubdan qisqartirish va yanada optimallashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi PF–5527-son Farmoniga muvofiq Adliya vazirligi tomonidan manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda amaldagi idoralararo kollegial organlarning faoliyati tahlil qilinganligi va samaradorligi baholanganligi, natijasiga koʻra ularni yanada qisqartirish va maqbullashtirish boʻyicha takliflar ishlab chiqilganligi maʼlumot uchun qabul qilinsin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi hamda manfaatdor vazirlik va idoralarning Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Oʻzbekiston Respublikasi Hukumati hujjatlari bilan tuzilgan 3-ilovaga muvofiq roʻyxat boʻyicha alohida idoralararo kollegial organlarning ayrimlari vakolatlarini tegishli davlat organlari va tashkilotlariga oʻtkazgan holda, 2020-yil 1-yanvardan boshlab ularni tugatish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi manfaatdor vazirlik
va idoralar bilan birgalikda 2020-yil 1-martga qadar mazkur qarorning
3-ilovasini amalga oshirishga qaratilgan tegishli tadbirlar amalga oshirilishini taʼminlasin va bunda quyidagilar nazarda tutilsin:
tugatilayotgan idoralararo kollegial organlarning vazifalari, funksiyalari, huquq va majburiyatlari belgilab berilgan normativ-huquqiy hujjatlarni xatlovdan oʻtkazish va oʻrganish;
oʻtkazilgan xatlov va oʻrganish natijalariga koʻra aniqlangan tugatilayotgan idoralararo kollegial organlarning dolzarb vakolatlarini tegishli davlat organlari va tashkilotlariga oʻtkazishni nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqish.
8. Byurokratik toʻsiqlarni qisqartirish hamda davlat organlari va tashkilotlari faoliyatiga zamonaviy boshqaruv tamoyillarini joriy etish boʻyicha «Yoʻl xaritasi» 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi (keyingi oʻrinlarda – Akademiya) ikki oy muddatda vaqtni toʻgʻri tashkil etish va undan foydalanish samaradorligini oshirish texnologiyalari (time management), byurokratiya, qogʻozbozlik va yigʻilishlar oʻtkazish amaliyotini bekor qilish boʻyicha oʻquv dasturini ishlab chiqib, Akademiya va uning filiallarida davlat organlari va tashkilotlari xodimlari va rahbarlari uchun kurslarni kelishilgan muddatlarda tashkil etsin.
10. Belgilansinki:
Akademiya va uning filiallaridagi oʻquv kurslari pullik asosda olib boriladi va ushbu kurslarda ishtirok etish tasdiqlangan kurslar grafigiga kiritilgan davlat organlari va tashkilotlari xodimlari va rahbarlari uchun majburiydir;
Akademiya va uning filiallaridagi oʻquv kurslarida oʻqish bilan bogʻliq xarajatlar byudjetdan tashqari mablagʻlar va qonun hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa mablagʻlar, shuningdek, xodimlari kurs tinglovchilari hisoblangan davlat organlari va tashkilotlarining mablagʻlari hisobidan qoplanadi.
11. Quyidagilarga:
fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari, nodavlat notijorat tashkilotlar, shuningdek, ommaviy axborot vositalariga davlat organlari va tashkilotlari tomonidan mazkur qaror talablariga rioya etilishi ustidan jamoatchilik nazoratini olib borish hamda aniqlangan qoidabuzarliklarni keng yoritish;
«Ijtimoiy fikr» jamoatchilik fikrini oʻrganish respublika markaziga davlat organlari va tashkilotlari xodimlari oʻrtasida mazkur qaror talablariga rioya qilish holati boʻyicha anonim soʻrovnomalar oʻtkazish tavsiya etilsin.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi hamda uning tarkibiy boʻlinmalari davlat organlari va tashkilotlarida davlat xizmatlarini koʻrsatish sohasida byurokratiyani, qogʻozbozlikni yanada qisqartirish boʻyicha aniq va asoslantirilgan takliflarni kiritgan holda mazkur qaror ijrosi boʻyicha taʼsirchan monitoring va tahlillar olib borsin.
13. Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi va Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi ommaviy axborot vositalarida mazkur qarorning maqsad va vazifalarini yoritishga oid maqolalar va telekoʻrsatuvlarni tashkil etsin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
15. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему сокращению бюрократических барьеров и внедрению современных управленческих принципов в деятельность государственных органов и организаций
Реализуемые в стране широкомасштабные реформы и внедрение принципиально новой системы выявления насущных и волнующих население проблем позволили за короткий срок повысить уровень доверия граждан к государственным институтам и в корне изменить отношение и ответственность государственных служащих за вверенный участок работы.
Вместе с тем анализ показал, что в министерствах, ведомствах, органах исполнительной власти на местах, других государственных организациях (далее – государственные органы и организации) все еще сохраняются устаревшие бюрократические методы работы, включая низкий уровень внедрения современных информационных технологий в документооборот, существенный объем бумажной волокиты, а также проведение многочисленных не имеющих практического значения совещаний и заседаний.
В целях дальнейшего совершенствования государственного регулирования и качества оказания государственных услуг, сокращения административных процедур, повышения эффективности деятельности государственных органов и организаций, устранения бюрократических преград, а также последовательной реализации задач, определенных Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах:
1. Согласиться с предложениями Кабинета Министров, Министерства юстиции Республики Узбекистан, министерств и ведомств:
а) о передаче с 1 января 2020 года отдельных функций и полномочий органов исполнительной власти на местах территориальным подразделениям соответствующих органов государственного управления согласно приложению № 1;
б) об исключении с 1 января 2020 года функций и полномочий органов исполнительной власти на местах, предусматривающих:
согласование технологических, лесомелиоративных, агротехнических, гидротехнических, санитарно-технических мероприятий;
принятие решений, предусматривающих за их нарушение административную ответственность, по вопросам охраны общественного порядка, если они не урегулированы Кодексом Республики Узбекистан об административной ответственности, а также по вопросам борьбы со стихийными бедствиями и эпидемиями;
принятие решений по ограничению, приостановлению и прекращению деятельности, связанной с нарушениями условий и требований, предусмотренных заключением государственной экологической экспертизы по выбросам загрязняющих веществ в атмосферу стационарными источниками загрязнения атмосферного воздуха;
принятие решений об ограничении, приостановлении и прекращении деятельности организаций в случаях причинения вреда состоянию лесов;
принятие решений о приостановлении деятельности рынка.
2. Установить, что:
с 1 января 2020 года не допускается истребование государственными органами и организациями у граждан предусмотренных в приложении № 2 документов и их выдача органами самоуправления граждан;
с 1 января 2021 года отчетность и документооборот между государственными органами и организациями, их структурными подразделениями формируются и осуществляются в электронном виде.
3. Министерству юстиции совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан
в срок до 1 марта 2020 года внести на утверждение в Кабинет Министров План мероприятий по внедрению автоматизированной системы ведения отчетности и документооборота во всех государственных органах и организациях, позволяющей генерировать в режиме реального времени необходимую отчетность о деятельности соответствующих государственных органов и организаций, с полным отказом к 1 января 2021 года от заполнения бланков, форм и таблиц в бумажном виде.
Государственным органам и организациям в сроки, предусматриваемые в Плане мероприятий по внедрению автоматизированной системы ведения отчетности и документооборота во всех государственных органах и организациях, обеспечить поэтапное внедрение автоматизированной системы ведения отчетности, а также ее полноценное функционирование.
Определить, что руководители государственных органов и организаций несут персональную ответственность за внедрение
в деятельности соответствующих государственных органов и организаций автоматизированной системы ведения отчетности и документооборота.
4. Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в срок
до 1 марта 2020 года обеспечить в установленном порядке всех работников и руководителей государственных органов и организаций электронными цифровыми подписями.
5. Принять к сведению, что на основании Указа Президента Республики Узбекистан от 28 августа 2018 года № УП–5527 «О мерах по кардинальному сокращению и дальнейшей оптимизации межведомственных коллегиальных органов» Министерством юстиции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами проведены анализ и оценка эффективности деятельности действующих межведомственных коллегиальных органов, по результатам которых выработаны предложения по дальнейшему
их сокращению и оптимизации.
6. Согласиться с предложениями Министерства юстиции Республики Узбекистан и заинтересованных министерств и ведомств об упразднении с 1 января 2020 года отдельных межведомственных коллегиальных органов, созданных актами Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан, по перечню согласно приложению № 3, с передачей полномочий некоторых из них соответствующим государственным органам и организациям.
7. Министерству юстиции Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 марта
2020 года обеспечить выполнение соответствующих мероприятий по реализации приложения №3 к настоящему постановлению, предусмотрев при этом:
осуществление инвентаризации и изучение нормативно-правовых актов, определяющих задачи, функции, права и обязанности упраздняемых межведомственных коллегиальных органов;
по результатам проведенных инвентаризации и изучения подготовку проектов нормативно-правовых актов, предусматривающих передачу выявленных актуальных полномочий упраздняемых межведомственных коллегиальных органов соответствующим государственным органам и организациям.
8. Утвердить «Дорожную карту» по сокращению бюрократических барьеров и внедрению современных управленческих принципов в деятельность государственных органов и организаций согласно приложению № 4.
9. Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан (далее – Академия) в двухмесячный срок разработать учебную программу по технологиям организации времени и повышения эффективности его использования (time management), устранению бюрократизации, бумажной волокиты и практики проведения совещаний с организацией при Академии и ее филиалах курсов для работников и руководителей государственных органов и организаций в согласованные сроки.
10. Установить, что:
обучение на курсах Академии и ее филиалов осуществляется на платной основе и их посещение является обязательным для работников и руководителей государственных органов и организаций, включенных в утвержденный график данных курсов;
расходы, связанные с обучением на курсах Академии и ее филиалов, покрываются за счет внебюджетных средств и других средств, не запрещенных законодательством, а также государственных органов и организаций, работниками которых являются слушатели данных курсов.
11. Рекомендовать:
органам самоуправления граждан, негосударственным некоммерческим организациям, а также средствам массовой информации осуществление общественного контроля за соблюдением государственными органами и организациями требований настоящего постановления, а также широкое освещение выявленных нарушений;
Республиканскому центру изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр» проведение анонимных опросов среди работников государственных органов и организаций о состоянии соблюдения требований настоящего постановления.
12. Министерству юстиции Республики Узбекистан и его структурным подразделениям осуществлять действенный мониторинг и анализ организации исполнения настоящего постановления с внесением конкретных и обоснованных предложений по дальнейшему сокращению бюрократизма, бумажной волокиты в деятельности государственных органов и организаций в сфере оказания государственных услуг.
13. Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана организовать в средствах массовой информации публикации и тематические телепередачи по освещению целей и задач настоящего постановления.
14. Министерству юстиции в двухмесячный срок совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить
на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.