Taraqqiyot strategiyasi markazi ish boshladi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 7-fevraldagi farmoni bilan 2017-2021-yillarda mamlakatimizni rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi tasdiqlangani o‘zbek davlat boshqaruvi tarixida yangi bosqichni boshlab berdi. Mazkur hujjatda aniq, hayotiy islohotlar va ularni amalga oshirish mexanizmlari belgilab berilgani mamlakatimizda islohotlar samaradorligini tubdan oshirish, davlat va jamiyatni har tomonlama uyg‘un, jadal rivojlantirish, barcha sohani modernizatsiya qilish va erkinlashtirishdek buyuk maqsadlarga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbarining shu yil 14-fevraldagi farmoyishi bilan Harakatlar strategiyasini amalga oshirishga doir tashkiliy chora-tadbirlar belgilandi. Mazkur farmoyishga ko‘ra, Harakatlar strategiyasida nazarda tutilgan tadbirlarning ekspertlik va jamoatchilik muhokamasini samarali tashkil etish borasidagi sa’y-harakatlarni birlashtirish, ularni mukammal amalga oshirish, fuqarolik jamiyati institutlarini, ekspertlar va olimlarni mamlakatimizni demokratlashtirish hamda modernizatsiya qilish jarayonlariga faol jalb etish maqsadida poytaxtimizda Taraqqiyot strategiyasi markazi tashkil etildi.
Mazkur markaz ochilishi munosabati bilan o‘tkazilgan taqdimot marosimida bu jihatlarga yana bir bor e’tibor qaratildi. Tadbirda mamlakatimiz parlamenti a’zolari, vazirlik va idoralar, nodavlat va jamoat tashkilotlarining rahbar va mutaxassislari, mamlakatimizdagi qator xorijiy davlatlar elchixonalari va xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari rahbarlari va vakillari ishtirok etdi.
Taraqqiyot strategiyasi markazining ijrochi direktori A.Burhonov, O‘zbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assotsiatsiyasi boshqaruvi raisi F.Abduxoliqov, Savdo-sanoat palatasi raisi A.Shayxov, YeXHTning mamlakatimizdagi loyihalari koordinatori J.Makgregor va boshqalar Harakatlar strategiyasi O‘zbekistonda davlat va jamiyat qurilishini takomillashtirish, qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilish, iqtisodiyotni liberallashtirish, ijtimoiy sohani rivojlantirish, xavfsizlik, millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni ta’minlash, chuqur o‘ylangan, o‘zaro manfaatli va amaliy ruhdagi tashqi siyosat yuritish borasida taraqqiyotning yangi «o‘zbek modeli» ekanini ta’kidladi. Taraqqiyot strategiyasi markazi Harakatlar strategiyasidagi islohotlarning mazmun-mohiyati, ahamiyati va natijalarini izchil muhokama qilish, davlat organlari va xalq o‘rtasidagi ochiq muloqotni ta’minlash, jamoatchilik nazoratini samarali tashkil etishda o‘ziga xos zamonaviy media-maydon vazifasini o‘taydi.
Markaz – nodavlat notijorat tashkiloti bo‘lib, Fuqarolik jamiyati shakllanishini monitoring qilish mustaqil instituti, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Amaldagi qonun hujjatlari monitoringi instituti, Savdo-sanoat palatasi, O‘zbekiston advokatlar palatasi, Prezident huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi, O‘zbekiston Elektron ommaviy axborot vositalari, Nodavlat notijorat tashkilotlar milliy assotsiatsiyalari muassisligida tashkil etildi.
Markaz Harakatlar strategiyasi doirasidagi tadbirlar bo‘yicha ilg‘or xorijiy tajriba, xalqaro standartlar, xalqaro tashkilotlar va ekspertlarning baholari, fikr-mulohazalarini o‘rganadi. Bu borada amalga oshiriladigan tadbirlarning ekspertlar va jamoatchilik o‘rtasida keng muhokama etilishini tashkil qiladi, Harakatlar strategiyasida nazarda tutilgan qonun, qonunosti va boshqa hujjatlar loyihalarini tayyorlash yuzasidan aniq chora-tadbirlar bo‘yicha takliflar ishlab chiqadi.
Markazning xalqaro va xorijiy tashkilotlar, ilmiy-tadqiqot, axborot-tahliliy hamda ta’lim muassasalari bilan hamkorligini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda. Uning yana bir asosiy vazifasi – Harakatlar strategiyasi va uning asosidagi davlat dasturlari doirasida amalga oshiriladigan tadbirlar bo‘yicha aholining fikr-mulohazalarini o‘rganish, ular yuzasidan takliflar ishlab chiqishdan iborat.
Taraqqiyot strategiyasi markazi Elektron ommaviy axborot vositalari milliy assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda dastlabki media maydonchasini tashkil qildi. Mazkur zal zamonaviy interer, axborot-kommunikatsiya vositalari bilan jihozlangan. Bu yerda Harakatlar strategiyasining amalga oshirilishi, yangi qonun va qonunosti hujjatlari, mamlakatimizda ro‘y berayotgan siyosiy-ijtimoiy jarayon jamoatchilik muhokamasidan o‘tkaziladi. Shu maqsadda muntazam ravishda brifing, tok-shou, bahs-munozaralar, intervyu va matbuot anjumanlari tashkil qilinadi. Bu Harakatlar strategiyasi amalga oshirilishi jarayonini jamoatchilik tartibida tzimli monitoring qilish imkonini beradi.
– Harakatlar strategiyasi O‘zbekiston xalqining xohish-irodasi, talab-istaklari asosida ishlab chiqilgani, pirovardida inson manfaatlarini amalda ta’minlashga xizmat qilishi bilan BMTning Mingyillik rivojlanish maqsadlariga to‘la mos keladi, – deydi BMT Bolalar jamg‘armasi (YuNISEF)ning mamlakatimizdagi vakolatxonasi rahbari Sasha Graumann. – Harakatlar strategiyasida onalik va bolalikni muhofaza qilish, bolalarning har tomonlama rivojlanishi uchun barcha shart-sharoitni yaratish, ularning ijodiy va intellektual salohiyatini yuksaltirish, iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlash, yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish kabi ezgu maqsadlarning belgilangani O‘zbekistonda nainki besh yillik, balki uzoq istiqbolda barqaror rivojlanish va taraqqiyotga erishish uchun mustahkam zamin yaratilganidan dalolatdir. Mazkur strategik maqsadlar mamlakatning xalqaro konvensiyalarni bajarish borasida zimmasiga olgan vazifalarini to‘la amalga oshirishida ham katta imkoniyatlar taqdim etadi.
Tadbirda Harakatlar strategiyasida belgilangan ustuvor yo‘nalishlar, Taraqqiyot strategiyasi markazining maqsad-vazifalari haqida ma’lumotlar berildi, bu borada turli soha mutaxassislari va xalqaro ekspertlarning fikr-mulohazalari tinglandi. Jurnalistlarni qiziqtirgan savollarga javob qaytarildi.

Начал работу Центр "Стратегия развития"
Утверждение указом Президента нашей страны Шавката Мирзиёева от 7 февраля текущего года Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах ознаменовало собой начало нового этапа в истории национальной государственности. В данном документе определены конкретные, жизненные реформы и механизмы их реализации, что послужит таким великим целям, как коренное повышение эффективности проводимых в стране преобразований, всестороннее и ускоренное развитие государства и общества, модернизация и либерализация всех сфер.
Распоряжением главы нашего государства от 14 февраля этого года намечены организационные меры по реализации Стратегии действий. Согласно данному распоряжению в целях объединения и реализации усилий в деле эффективной организации экспертного и общественного обсуждения предусмотренных в Стратегии действий мероприятий, активного привлечения институтов гражданского общества, экспертов и ученых к процессам демократизации и модернизации страны в столице организован Центр "Стратегия развития".
На эти аспекты вновь было обращено внимание на открытии данного центра. В мероприятии приняли участие члены парламента страны, руководители и специалисты министерств и ведомств, негосударственных и общественных организаций, главы и представители посольств ряда зарубежных государств и представительств международных организаций, аккредитованных в нашей стране.
Исполнительный директор Центра "Стратегия развития" А.Бурхонов, председатель правления Национальной ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана Ф.Абдухаликов, председатель Торгово-промышленной палаты А.Шайхов, Координатор проектов ОБСЕ в нашей стране Ж.Макгрегор и другие отметили, что Стратегия действий является новой "узбекской моделью" развития в целях совершенствования государственного и общественного строительства в Узбекистане, обеспечения верховенства закона и дальнейшего реформирования судебно-правовой системы, либерализации экономики, развития социальной сферы, обеспечения безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности, осуществления взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики. Центр "Стратегия развития" послужит своеобразной современной медийной площадкой для последовательного обсуждения сути и значения, результатов реформ, предусмотренных Стратегией действий, обеспечения открытого диалога между государственными органами и народом, эффективной организации общественного контроля.
Центр является негосударственной некоммерческой организацией и создан под учредительством Независимого института по мониторингу формирования гражданского общества, Института мониторинга действующего законодательства при Президенте Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палаты, Палаты адвокатов Узбекистана, Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, Национальной ассоциации электронных средств массовой информации, Национальной ассоциации негосударственных некоммерческих организаций Узбекистана.
Центр будет изучать передовой зарубежный опыт в целях его применения при проведении мероприятий в рамках реализации Стратегии действий, организовывать широкое обсуждение среди экспертов и общественности их результатов, разрабатывать конкретные меры по подготовке предусмотренных Стратегией действий проектов законов, подзаконных актов и других документов.
Центр также будет активно сотрудничать с международными и зарубежными организациями, научно-исследовательскими, информационно-аналитическими и образовательными учреждениями. Еще одна его основная функция – это изучение мнения населения о мероприятиях, которые будут осуществляться в рамках Стратегии действий, и принимаемых на ее основе государственных программах, а также разработка по ним предложений.
Центр "Стратегия развития" совместно с Национальной ассоциацией электронных средств массовой информации организовал первую медийную площадку, оснащенную современными информационно-коммуникационными средствами. Здесь будет проводиться общественное обсуждение хода реализации Стратегии действий, новых законов и подзаконных актов, общественно-политических процессов в стране. С этой целью будут регулярно организовываться брифинги, ток-шоу, дебаты, интервью и пресс-конференции. Это позволит вести системный общественный мониторинг процесса реализации Стратегии действий.
– Стратегия действий разработана на основе волеизъявления, устремлений народа Узбекистана и в конечном итоге послужит обеспечению на практике интересов человека, что полностью соответствует Целям развития тысячелетия ООН, – говорит глава представительства Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане Саша Грауманн. – В Стратегии действий намечены такие благородные цели, как охрана материнства и детства, создание необходимых условий для всестороннего развития детей, повышение их творческого и интеллектуального потенциала, поддержка талантов и дарований, формирование среди молодежи здорового образа жизни. Это свидетельствует о создании в Узбекистане прочного фундамента для устойчивого развития и достижения прогресса не только в течение пяти лет, но и на далекую перспективу. Эти стратегические цели также расширяют возможности для полного осуществления задач страны в области реализации международных конвенций.
На мероприятии была предоставлена информация о приоритетных направлениях Стратегии действий, целях и задачах Центра "Стратегия развития", заслушаны мнения и суждения специалистов различных сфер и международных экспертов в этом направлении. Журналистам были даны ответы на интересующие их вопросы.