O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi xodimlariga
Avvalo, siz, azizlarni, sizlar orqali o‘z hayotini qishloq xo‘jaligi sohasiga bag‘ishlagan barcha zahmatkash insonlarni, butun xalqimizni qutlug‘ bayram – Qishloq xo‘jaligi xodimlari kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Barchamiz yaxshi tushunamizki, hozirgi o‘ta murakkab iqlim sharoitida ko‘plab sinov va qiyinchiliklarga qaramasdan, yerdan mo‘l hosil yetishtirish – bu chinakam jasorat va matonat namunasidir.
Xalqimiz sizdek mirishkor dehqon va fermerlar, mohir suvchi va irrigatorlar, o‘z ishining haqiqiy ustasi bo‘lgan mexanizator va agronomlar, tajribali chorvador va pillakorlar, jonkuyar olim va tadqiqotchilar, klaster xodimlari timsolida ana shunday fidoyi insonlarni ko‘radi va el-yurt dasturxonini to‘kin qilish yo‘lidagi sharafli va olijanob mehnatingizni yuksak qadrlaydi.
Aynan sizlarning sa’y-harakatlaringiz bilan qadimiy an’analarga ega bo‘lgan o‘zbek dehqonchilik maktabi rivojlanmoqda, agrar soha taraqqiyoti yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Buning tasdig‘ini bu yil mamlakatimizda ilk bor 8 million 200 ming tonna g‘alla, 3 million 800 ming tonna paxta, 15 million tonnadan ortiq sabzavot va poliz, 5 million tonna meva va uzum, 4 million tonna kartoshka, 26 ming tonna pilla yetishtirilgani misolida yaqqol ko‘rish mumkin.
Ana shunday fidokorona mehnat va ulkan natijalar uchun sizlarga el-yurtimiz nomidan har qancha tahsin va tasannolar aytsak arziydi, albatta.
Xabaringiz bor, keyingi yillarda qishloq xo‘jaligi sohasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarimizda asosiy e’tiborni suv va yer resurslaridan oqilona foydalanish, ishlab chiqarishga zamonaviy texnologiyalarni faol joriy etish, xo‘jalik va korxonalarning moddiy-texnik bazasi va kadrlar salohiyatini mustahkamlash, eng muhimi, dehqon va fermerlarning og‘irini yengil qilishga qaratmoqdamiz. Shu maqsadda 800 dan ziyod agroklasterlar tashkil etildi. Bugungi kunda paxta va g‘allaning 100 foizi, meva-sabzavot mahsulotlarining 60 foizdan ortig‘i aynan ular tomonidan yetishtirilmoqda.
Bu yil dala mehnatkashlariga 10 ming 500 dan ortiq yuqori unumli texnika va agregatlar yetkazib berildi. Sohaga raqamlashtirish jarayonlari, tomchilatib sug‘orish texnologiyalari, innovatsiyalar jadal kirib bormoqda.
Cho‘llanish, yerlarning sho‘rlanishi va degradatsiyasiga qarshi kurashish, tuproq unumdorligini oshirishga alohida ahamiyat berilmoqda. Hozirgi kungacha 500 ming gektar maydonda suvni tejaydigan texnologiyalar joriy etilib, 3 milliard kub metr suv iqtisod qilingani va qariyb 1 million gektar yerning suv ta’minoti yaxshilangani ana shunday sa’y-harakatlarimiz natijasidir. Joriy yilda qo‘shimcha ravishda 100 ming gektar yer foydalanishga kiritilib, oziq-ovqat ekinlari ekilgani, mevali bog‘ va tokzorlar barpo etilgani yurtimizda oziq-ovqat xavfsizligi va narxlar barqarorligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Sohadagi ana shunday o‘zgarishlar jarayonida aholi daromadlarini oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Shu maqsadda oxirgi ikki yilda 200 ming gektar paxta va g‘alla maydonlari qisqartirilib, 670 ming nafar yurtdoshimizga tanlov asosida berildi. Natijada 2 milliondan ortiq doimiy va mavsumiy ish o‘rinlari yaratilib, qo‘shimcha 3 million tonna mahsulot yetishtirildi.
«O‘zbekiston – 2030» strategiyasida barcha sohalar qatori qishloq xo‘jaligi bo‘yicha ham muhim vazifalarni belgilab oldik. Jumladan, resurslarni tejaydigan innovatsion texnologiyalar asosida mahsulot tannarxini 30-35 foizga tushirish, suvni tejaydigan texnologiyalar joriy qilingan maydonlarni 1 million 500 ming gektarga yetkazish, sifatli va serhosil navlarni, zotdor chorva naslini ko‘paytirishga, ekologik toza mahsulotlar yetishtirishga ustuvor ahamiyat beriladi.
Biz ana shunday mas’uliyatli vazifalarni amalga oshirishda sizlar kabi katta bilim va tajribaga ega, mirishkor va omilkor insonlarga tayanamiz.
O‘z navbatida, davlatimiz va jamiyatimiz sohani yanada ravnaq toptirish, sizlarning sharafli mehnatingizni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, qishloq ahlining hayotini obod va farovon qilish uchun bundan buyon ham bor kuch va imkoniyatlarni safarbar etadi.
Siz, azizlarni bugungi bayram bilan yana bir bor qutlab, jonajon yurtimizning iqtisodiy salohiyatini oshirish yo‘lidagi ezgu faoliyatingizda ulkan yutuqlar tilayman.

Работникам сельского хозяйства Узбекистана
Искренне, от всего сердца поздравляю вас и в вашем лице всех, кто посвятил свою жизнь развитию сельскохозяйственной отрасли, весь наш народ с замечательным праздником – Днем работников сельского хозяйства.
Все мы хорошо понимаем, что в сегодняшних чрезвычайно сложных климатических условиях получение богатого урожая несмотря на множество испытаний и трудностей, – пример настоящего мужества и стойкости.
Наш народ видит в вас, опытных дехканах и фермерах, умелых водниках и ирригаторах, настоящих мастерах своего дела – механизаторах и агрономах, животноводах и шелководах, ученых и исследователях, работниках кластеров – именно таких самоотверженных людей и высоко ценит ваш славный и благородный труд, обеспечивающий достаток и изобилие в домах наших граждан.
Вашими усилиями развивается узбекская школа земледелия, имеющая давние традиции, на новый уровень выходит аграрная отрасль. Так, в этом году в стране впервые было выращено 8 миллионов 200 тысяч тонн зерна, 3 миллиона 800 тысяч тонн хлопка, более 15 миллионов тонн овощей и бахчевых, 5 миллионов тонн фруктов и винограда, 4 миллиона тонн картофеля, 26 тысяч тонн коконов шелкопряда.
Несомненно, ваш самоотверженный труд и столь высокие достижения заслуживают поистине огромной благодарности, которую мы выражаем вам от имени нашего народа.
Как известно, в ходе масштабных реформ, осуществляемых в последние годы в сельском хозяйстве, основное внимание мы уделяем рациональному использованию водных и земельных ресурсов, активному внедрению в производство современных технологий, укреплению материально-технической базы и кадрового потенциала хозяйств и предприятий и, самое важное, облегчению нелегкого труда дехкан и фермеров. С этой целью было создано более 800 агрокластеров. В настоящее время именно кластеры выращивают 100 процентов хлопчатника и зерновых культур, более 60 процентов плодоовощной продукции.
В этом году труженикам села поставлено более 10 500 единиц высокоэффективной техники и агрегатов. В сферу ускоренно внедряются цифровизация, технологии капельного орошения, инновации.
Большое значение придается борьбе с опустыниванием, засоленностью и деградацией земель, повышению плодородия почв. В результате таких усилий сегодня водосберегающие технологии используются на 500 тысячах гектаров, сэкономлено 3 миллиарда кубометров воды, улучшено водоснабжение около 1 миллиона гектаров земель. В этом году дополнительно введено в оборот 100 тысяч гектаров земельных площадей, высеяны продовольственные культуры, созданы фруктовые сады и виноградники, что служит обеспечению продовольственной безопасности и стабильности цен в стране.
В ходе преобразований в отрасли особое внимание уделяется повышению доходов тружеников села. С этой целью за последние два года посевы хлопчатника и зерновых культур были сокращены на 200 тысяч гектаров, высвободившиеся площади переданы на конкурсной основе 670 тысячам наших соотечественников. Это позволило создать более 2 миллионов постоянных и сезонных рабочих мест, вырастить дополнительно 3 миллиона тонн продукции.
В Стратегии «Узбекистан – 2030» мы поставили перед собой важные задачи во всех сферах, в том числе и сельском хозяйстве. В частности, приоритетное значение придается снижению себестоимости продукции на 30–35 процентов за счет внедрения ресурсосберегающих инновационных технологий, доведению площадей с использованием водосберегающих технологий до 1 миллиона 500 тысяч гектаров, росту количества качественных и высокоурожайных сортов, увеличению поголовья племенного скота, выращиванию экологически чистой продукции.
В выполнении таких ответственных задач мы опираемся на вас, умелых и предприимчивых людей, обладающих большими знаниями и опытом.
В свою очередь наше государство и общество используют еще больше возможностей для дальнейшего развития отрасли, всесторонней поддержки вашего почетного труда, обеспечения достойной жизни сельчан.
Еще раз поздравляю вас с сегодняшним праздником и желаю больших успехов в вашем благородном труде на пути укрепления экономического потенциала страны.