Baxtli-saodatli xalqimizning eng qadimiy va fayzli bayrami
Qorli-qirovli kunlar ortda qoldi. Ko‘ngillar ko‘klam sururidan yayramoqda. Ona zamin uzra bahoriy nasim esa boshladi. Tabiatda mo‘jizaviy uyg‘unlik kuzatilmoqda: kechagina oppoq qordan qaddi-basti egilgan, qahraton sovuqda diydiragan dov-daraxtlar bugun kurtak yozdi. Nozik novdalarga gul bitdi, qiyg‘os gullagan bog‘lar kapalak va bolarilarga oshyon bo‘ldi.
Quyoshning qaynoq taftini sog‘ingan maysalar ko‘zni quvnatib, ko‘kka bo‘y cho‘zadi. Butun borliqda uyg‘onish, yangilanish, yasharish manzaralari.
Borliqdagi uyg‘onish, yangilanish va yasharish ozod va obod Vatanimizga boqiy bayram, qut-baraka, to‘kinlik va mehru oqibat ramzi – Navro‘zi olam kelganidan darak beradi.
Yurtimiz tinch. Osmonimiz musaffo. Bir dunyo orzular bilan ertani kutib, kelajakka ishonib, to‘yu-tomoshalar qilish, yangi uy-joylar solish, Vatan taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shish niyatida yashayotgan xalqimiz «Xush kelibsan o‘lkamizga, Navro‘zi olam, qadaming qutlug‘ bo‘lsin! Yurtimizdagi tinchlik-omonlikka ko‘z tegmasin!» deb Navro‘zga peshvoz chiqmoqda...
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 28-fevraldagi «2017-yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq Navro‘z bayrami bu yil mamlakatimizda umumxalq sayli sifatida nishonlanmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bayram sayliga chiqdi.
Poytaxtimizning Abdulla Qodiriy nomidagi madaniyat va istirohat bog‘i bayramona bezatilgan. Karnay-surnay sadolari erta tongdan xalqni saylga chorladi.
Ezgulik, muhabbat, xayr-saxovat, muruvvat, shafqat va shafoat, yangilanish va yasharish ayyomi qalblarga surur, olam-olam quvonch va yangi-yangi orzu-havaslar baxsh etadi.
Bog‘ hududi «Navro‘zi olam muborak!», «Har kunimiz Navro‘z bo‘lsin!», «2017-yil – Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili» kabi shiorlar, xushbo‘y gulu chechaklar bilan bezatilgan. Turfa rang bayroqchalar hilpiraydi, rango-rang sharlar mayin epkinlarda tebranadi.
Saylda xalqimizning tarixi, madaniyati, urf-odat va an’analarini aks ettirgan ayvonlar, yo‘lak bo‘ylab ustayu hunarmandlar, ganchkorlar, kashtado‘zu chevarlar milliy liboslarimizni, do‘mbira, doira kabi xalq cholg‘u asboblarini, milliy buyumlarni namoyish etmoqda.
Davlatimiz rahbari ko‘rgazmaga qo‘yilgan mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi. Ustalar bilan suhbatlashib, bayram bilan tabrikladi.
Prezidentimiz bayram saylida ishtirok etayotgan xorijiy davlatlar elchixonalari va xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari vakillari bilan ko‘rishib, ularni bayram bilan muborakbod etdi.
Mo‘ylovi sabza urgan yigitlar ko‘klam o‘yini – chillak, zuvillatar, norg‘ul yigitlar ot jilovini erkin qo‘yib-chopishib, bellashadi. Qoqiguldan boshiga chambaraklar taqib olgan qizlar qoshlariga o‘sma tortishadi. «Besh tosh», «Mak-mak» va »Oq terakmi, ko‘k terak?» o‘yinlari, Navro‘z sayli qatnashchilarini xushnud etadi. Doshqozonlarda qaynagan sumalak ifori olamni tutadi. Sochlariga jamalak taqqan qizlar sho‘x-shodon raqsga tushadi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev konsert dasturini tomosha qildi. Laparlar, qo‘shiqlar, xalq termalari, askiyachilar payrovi qizidi. Folklor jamoalarining kuy-qo‘shiqlari qushlar chug‘uriga, ko‘rkam favvoraning jildirashiga uyg‘unlashib ketdi.
Ertamizning egalari bo‘lgan bolalar chiqishlari, ularning sho‘x-shodon kulgulari, mustaqil yurtning barkamol farzandlari ijrosidagi ona Vatanni, ko‘klamni, baxtiyor bolalikni madh etuvchi jarangdor kuy-qo‘shiqlar, jozibador raqslar barchaga zavq-shavq ulashadi. Navro‘z, yoshlik va barkamollikning naqadar uyg‘unligi ko‘z o‘ngingizda gavdalanadi.
So‘rilarda qo‘r to‘kib o‘tirgan otaxonlar yana bir bahor bilan yuzlashganiga shukrona keltirib, yurt obodligi, xalq farovonligidan so‘z ochadi. Davlatimiz rahbari otaxonlar bilan suhbatlashdi. Qo‘llar duoga ochildi.
Navro‘z bayrami mamlakatimizda yashayotgan millati, tili, dinidan qat’i nazar, barcha vatandoshlarimiz orziqib kutadigan umumxalq bayramiga aylangan. Bugun mamlakatimizda 130 dan ortiq millat va elat vakillari ahil va inoq yashamoqda. Ular umumiy uyimiz – O‘zbekistonimiz ravnaqi yo‘lida barcha sohalarda fidokorona mehnat qilmoqda.
– Navro‘z nafaqat o‘zbek xalqining, balki shu zaminda hamjihatlikda istiqomat qilayotgan barcha millat vakillarining eng go‘zal bayramlaridan biriga aylangan. Davlatimiz rahbarining bizga ko‘rsatayotgan hurmat va ehtiromi, g‘amxo‘rligi uchun minnatdormiz, – deydi boshqird milliy madaniy markazining "Agidel" madaniy jamoasi rahbari Emma Magiyarova.
...Xalqimiz barcha orzu-havaslari, hayotining mazmunini farzandlarida ko‘radi. O‘zbekiston istiqlolning dastlabki kunlaridan sog‘lom va barkamol avlodni tarbiyalashni o‘z oldiga asosiy maqsad qilib qo‘ydi. O‘tgan yillarda onalarning sog‘lom bo‘lishi, bolalarning sog‘lom tug‘ilishi va barkamol ulg‘ayishi yo‘lida ko‘lami va ahamiyati jihatidan betimsol ishlar amalga oshirildi.
Mamlakatimizda 2016-yilning Sog‘lom ona va bola yili deb e’lon qilingani bu boradagi ishlar ko‘lamini yanada kengaytirdi. Oila, onalik va bolalikni himoya qilish, aholi, avvalo xotin-qizlar uchun ijtimoiy, maishiy va tibbiy sharoitlarni yanada yaxshilash, tibbiy madaniyatni yuksaltirish borasidagi ishlar izchil amalga oshirildi.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida amalga oshirilgan xalqimizning munosib hayot sifatini ta’minlash, onalik va bolalikni muhofaza qilish, har tomonlama sog‘lom avlodni tarbiyalash, tibbiy xizmat sifatini oshirishga qaratilgan tizimli ishlar izchil davom ettirilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev mazkur sohaga, ya’ni, xalqimiz salomatligiga alohida e’tibor qaratib kelmoqda. Joriy yil 5-yanvar va 7-fevral kunlari Prezidentimiz raisligida sog‘liqni saqlash tizimidagi muammolar va sohaning rivojlanish istiqbollariga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tgani, davlatimiz rahbarining 2016-yil 31-oktabrdagi «Aholini dori-darmon vositalari va tibbiyot buyumlari bilan ta’minlashni yanada yaxshilashga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori, 2017-yil 16-martdagi "Shoshilinch tibbiy yordamni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi farmoni bu boradagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tarishda muhim omil bo‘lmoqda.
...Toshkent shahrining barcha tumanlarida o‘tgan bayram sayllarida Oliy Majlis Senati a’zolari, Qonunchilik palatasi deputatlari, davlat va jamoat tashkilotlari, mamlakatimizdagi elchixonalar va xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari vakillari, poytaxtimiz mehmonlari ishtirok etdi.
Poytaxtimizning Mirzo Ulug‘bek nomidagi madaniyat va istirohat bog‘i ham erta tongdan gavjum bo‘ldi. Aholini xalq sayliga chorlagan ovozlar dillarga jo‘shqinlik bag‘ishladi.
Vatanni, bahorni madh etuvchi kuy-qo‘shiqlar yangradi. Jajji bolajonlar ko‘klam darakchisi bo‘lgan boychechak, yalpiz, chuchmomalar ulashdi. Bir tomonda askiya aytayotgan nuroniylarning qah-qahasi ko‘tarilsa, bir yoqdan aytishuvda bas kelmayotgan qizlarning kulgulari aks-sado beradi.
Mustaqillik yillarining har yili yuksak dovonlar, zalvorli yutuqlar, betimsol o‘zgarishlar bilan Vatanimiz tarixi zarvaraqlariga bitilmoqda. Tarixan qisqa davrda milliy qadriyatlarimiz, urf-odat va an’analarimiz tiklandi. Zamonaviy demokratik davlat qurishning mustahkam poydevori qo‘yildi va mustahkamlandi. O‘zbekiston iqtisodiyoti jadal rivojlanayotgan, ishlab chiqarish va ijtimoiy infratuzilmasi yuqori, bank-moliya tizimi barqaror yetakchi mamlakatlar safidan munosib joy oldi.
2016-yilning iyun oyida Toshkentda O‘zbekiston raisligida Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisi katta muvaffaqiyat bilan o‘tdi.
Xalqimizning fidokorona mehnati va qat’iyati evaziga erishilayotgan yutuq va natijalar ko‘pchilikning havasini tortmoqda. Bu nufuzli xalqaro tashkilotlar, tadqiqot institutlari tomonidan e’lon qilinayotgan xalqaro reytinglarda yaqqol o‘z isbotini topmoqda.
Shunday farahbaxsh damlarda ona tabiatda ro‘y berayotgan yasharish, yangilanishlarni qalbidan o‘tkazayotgan yurtdoshlarimizning ko‘nglida shodlik, yana bir Navro‘zga eson-omon yetganimiz, elu yurtimiz tinchligi va farovonligi uchun shukronalik tuyg‘ulari jo‘sh uradi.
...Qalblardagi Navro‘z zavqi fusunkor maydonlarga ko‘chadi. Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy bog‘ida bayramni madh etuvchi sarrin kuy og‘ushida ko‘z o‘ngimizda bahorning ajib manzaralari, ona yurtimizning betimsol tarovati namoyon bo‘ladi.
Folklor-etnografik jamoalarning rang-barang ashula va raqslari, sho‘x yallalarda, polvonu chavandozlar chiqishida Navro‘zning xilma-xil va noyob qirralari namoyish etiladi.
Mustaqillik yillarida biz ilgari tasavvur ham qilolmagan, bugun o‘zimizga g‘urur bag‘ishlab, o‘zgalarning havasini tortayotgan yuksak marralarga erishmoqdamiz. Buning zamirida mustaqillik, xalqimizning fidokorona mehnati, uzoqni ko‘zlab amalga oshirilayotgan oqilona siyosat mujassam.
Vatanimiz mustaqilligining dastlabki yillaridan mamlakatimiz hududlarini o‘zaro bog‘laydigan zamonaviy transport kommunikatsiyalari barpo etish dolzarb masala sifatida kun tartibiga qo‘yildi. Yangi temir yo‘llar qurish, mamlakatimizning yagona va yaxlit temir yo‘l tizimini barpo etishga e’tibor qaratildi.
2016-yilning 22-iyun kuni uzunligi 123,1 kilometr bo‘lgan Angren-Pop elektrlashtirilgan temir yo‘li va 19,2 kilometrlik Qamchiq tunneli ishga tushirildi.
Bu mamlakatimiz iqtisodiy qudratini mustahkamlash, tranzit va sayyohlik salohiyatini yuksaltirish va temir yo‘l tarmog‘ini yanada rivojlantirishga, dunyo hamjamiyati bilan munosabatlarni yuqori bosqichga ko‘tarishga xizmat qiladi.
Navro‘z bayramini o‘tkazish yosh avlodni tarbiyalash, xalqimiz ijodiyotining eng yaxshi namunalari misolida ular dunyoqarashini shakllantirish, milliy o‘zlikni anglashda katta ahamiyat kasb etadi.
Yoshlarning o‘z aql-zakovati, iste’dodini to‘la namoyon etishi, mahoratini muttasil oshirib borishi, yuksak ma’naviyatli, barkamol avlod bo‘lib voyaga yetishiga qaratilgan e’tibor va g‘amxo‘rlik samarasida xalqaro maydonlarda Vatanimiz shon-shuhratini ulug‘lashga qodir o‘g‘il-qizlar safi kengaymoqda.
Farzandlarimiz kamoloti xalqaro musobaqalarda ham yaqqol namoyon bo‘layotir. Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida bo‘lib o‘tgan XXXI yozgi Olimpiya o‘yinlarida sportchilarimiz 4 oltin, 2 kumush, 7 bronza medalni qo‘lga kiritib, O‘zbekiston yoshlari hech kimdan kam emasligi va hech qachon kam bo‘lmasligini yana bir bor isbotladi.
Rio-de-Janeyro shahrida o‘tgan XV yozgi Paralimpiya o‘yinlarida sportchilarimiz erishgan yuksak g‘alabalar xalqimizga cheksiz g‘urur-iftixor bag‘ishladi. O‘zbekiston sportchilari mazkur nufuzli musobaqada 8 oltin, 6 kumush va 17 bronza medalni qo‘lga kiritib, Vatanimiz obro‘-e’tiborining yanada yuksalishiga munosib hissa qo‘shdi.
– Inson va uning mehnati qadr topgan yurtda yashash eng ulug‘ baxt, xalqaro maydonlarda Vatanni sharaflash, uning obro‘si yuksalishiga hissa qo‘shish eng oliy saodatdir, – deydi XXXI yozgi Olimpiya o‘yinlari sovrindori Bektemir Meliqo‘ziyev. – Kamtarona mehnatimizni yuksak baholagan davlatimizdan cheksiz minnatdormiz. Bu katta ishonch yanada yuksak marralar sari rag‘batlantiradi va chorlaydi.
...Jarchi ovozi, karnay-surnay, nog‘oralar sadosi poytaxtimizdagi «Anhor-Lokomotiv» istirohat bog‘ida Navro‘z sayli boshlanganidan darak beradi.
Bog‘ yo‘laklari bo‘ylab chopayotgan, varrak uchirayotgan bolalar qiyqirig‘i olamni tutadi. Doshqozonda hovuri chiqib turgan oshdan laganlarga tortilmoqda. So‘rida askiyachilar kulgusi avjiga oladi. Elimiz suygan xonandalar ijrosidagi kuy-qo‘shiqlar bog‘ uzra taralmoqda.
– Bahor va Navro‘z – yoshlik, go‘zallik, beg‘uborlik, pokizalik timsollaridir, – deydi O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya instituti talabasi To‘lqin Qilichev. – Biz, yoshlarning qalbida doimo bahor hukmron. Mustaqillikning ilk yillaridan boshlangan barkamol avlodni tarbiyalashga qaratilgan davlat siyosati izchil davom ettirilmoqda. 2016-yil 14-sentabrda «Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi qonunining qabul qilinishi navqiron avlodga beqiyos shodlik, g‘urur va iftixor bag‘ishladi.
Bugun mamlakatimiz iqtisodiyotida tub tarkibiy o‘zgarishlar amalga oshirildi, zamonaviy korxonalar barpo etildi. Asaka, Samarqand va Xorazmdagi avtomobil zavodlari, Buxoro neftni qayta ishlash zavodi, Qo‘ng‘irot soda zavodi, Dehqonobod kaliyli o‘g‘itlar zavodi, Toshkent viloyatidagi motor zavodi kabi yuqori texnologiyali sanoat korxonalari iqtisodiyotimizning lokomotiviga aylandi. 2016-yilda ularning safiga Ustyurt gaz-kimyo majmuasi va Qandim gazni qayta ishlash majmuasi qo‘shildi.
Poytaxtimizning Sergeli tumanidagi «Green Park» madaniyat va istirohat bog‘ida bo‘lib o‘tayotgan Navro‘z saylida hayotimiz, tutumlarimiz, turmush tarzimizdagi an’analar o‘z ifodasini topdi. Navro‘z sayllari sochlariga tolbarg taqqan qizlar aytishuvi, bo‘z yigitlarning sport o‘yinlari, onaxonlar pishirgan sumalagu halim, hazilu askiyalar bilan yanada zavqli, yanada shukuhli bo‘ldi.
...«Har tuning qadr o‘lubon, har kuning bo‘lsin Navro‘z». Buyuk bobokalonimiz Alisher Navoiyning bu boqiy satrlari Navro‘z har bir inson samimiy, toza niyatlarini, tuyg‘ularini yuzaga chiqaradigan, sevinchlari, orzu-niyatlarini, umidlarini do‘stlari, yaqinlari bilan baham ko‘radigan qutlug‘ kun ekanini namoyon etadi. Bu jihatlar mamlakatimizda 2017-yilni Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e’lon qilinganida ham o‘z in’ikosini topmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida hayotga tatbiq etilayotgan izchil islohotlar, amaliy sa’y-harakatlar yangi taraqqiyot marralarini egallash, zamon shiddatiga mos tarzda rivojlanish, xalqimiz manfaatlarini ta’minlashga qaratilgani bilan g‘oyat ahamiyatlidir.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan ish boshlagan Xalq qabulxonalari inson manfaatlari ustuvorligini ta’minlashning tayanch nuqtasi, hokimiyat organlari va xalq o‘rtasida ishonch ko‘prigi bo‘lib xizmat qilmoqda.
Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida Prezidentimiz joylarda aholi bilan samimiy muloqotlar qilmoqda, ularning fikr va takliflari bilan qiziqmoqda.
– Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan qabul qilingan mamlakatimizning besh yillik taraqqiyot yo‘lini belgilab bergan Harakatlar strategiyasi barcha sohalarni liberallashtirish, modernizatsiya qilish, amalga oshirilayotgan islohotlar samarasini yanada yuksaltirish, davlat va jamiyat rivojini yangi bosqichga ko‘tarishda muhim dasturilamal bo‘lib xizmat qilmoqda, – deydi Sergeli tumani hokimi o‘rinbosari, tuman xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Dilorom Rahimjonova. – Mamlakatimizda keng ko‘lamli siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy islohotlarni izchil davom ettirishga qaratilgan ustuvor yo‘nalishlar belgilanib, ularning ijrosini to‘laqonli ta’minlash bo‘yicha barcha davlat va jamoat tashkilotlari oldiga aniq vazifalar qo‘yilmoqda.
Bayram Qoraqalpog‘iston Respublikasida ham katta shodiyona bilan nishonlanmoqda. Hunarmandlik buyumlari, pazandalik va qandolatchilik mahsulotlari ko‘rgazmalari, folklor-etnografik ansambllarning chiqishlari, baxshi-jirovlar, polvonlar bellashuvi, qiz-yigitlar aytishuvi, turli xalq o‘yinlari Navro‘z sayliga o‘ziga xos ruh bag‘ishlamoqda.
– Bu yil Navro‘z har qachongidan ham boshqacha o‘tmoqda, – deydi Kegeyli tumanidagi «Nurli bo‘ston» mahalla fuqarolar yig‘ini maslahatchisi Oltingul Muhambetova. – Mahallamizda o‘zbek, qoraqalpoq, qozoq, tojik, qirg‘iz, rus, boshqird, koreys va boshqa millatlarga mansub 2 ming 600 dan ziyod aholi ahil-inoq istiqomat qilayotir. Hududimizning obodligi ana shu ahillikdan.
Farg‘ona vodiysining bayramga tayyorgarligi o‘zgacha bo‘ldi. Andijon viloyatida bo‘lib o‘tgan bayram sayliga «Navro‘z – tinchlik, birodarlik va qardoshlik bayrami» mazmuni singdirilib, saylda milliy madaniy markazlari vakillarining turli xalqlar urf-odat va an’analarini aks ettiruvchi ko‘rgazmalari, milliy liboslar namoyishi bo‘ldi. Dasturxonga milliy taomlar tortilib, otaxonu onaxonlar taklif etildi.
– Shu kunlarga yetkazganiga shukr, – deydi buloqboshilik mehnat faxriysi, «Shuhrat» medali sohibasi Ra’noxon Jumaniyozova. – Yurtimiz obod, hayotimiz tinch, dasturxonimiz to‘kin. Bu xalqimizning niyati xolis ekani, davlatimiz rahbarining oqilona siyosati samarasidir. Bu yilgi tantanalar xalq sayli tarzida o‘tayotgani bayramga o‘zgacha mazmun kasb etmoqda.
Qashqadaryoning tog‘larga tutash adirlarida Navro‘z sayli ko‘pkari va kurash musobaqalariga ulanib ketdi. Qarshi shahrida Navro‘z bayrami tantanalari erta tongda karnay-surnay, doira sadolari bilan boshlandi. Odamlarning yuz-ko‘zlarida shodumonlik. Nabirasi qo‘lidan tutgan otaxonu onaxonlar, beg‘ubor bolakaylar, bahordek latofatli xotin-qizlar, jo‘shqin yigitlar Navro‘z sayliga oshiqmoqda...
– Navro‘z tantanalarini tomosha qilar ekanman, mamlakatimiz mustaqillik yillarida har tomonlama rivojlangani, odamlarimizning turmush darajasi o‘sib, dunyoqarashi o‘zgarib borayotganiga yana bir bor amin bo‘ldim, – deydi Qarshi shahridagi Gulshan mahallasida yashovchi 81 bahorni qarshilagan Shukur bobo Safarov. – Haqiqiy hurmat-e’tiborga mustaqillik yillarida sazovor bo‘ldik. Shunday kunlarga yetganimizga shukronalar aytamiz. Yurtimiz tinch, osmonimiz musaffo bo‘lsin.
Navro‘z umumxalq bayrami Samarqand viloyatining barcha hududlarida ham o‘zgacha surur, ko‘tarinki kayfiyat bilan nishonlanmoqda.
Tantanalarda badiiy va havaskor ansambllar, estrada xonandalari ishtirokida konsertlar, teatr tomoshalari uyushtirildi, bayram yarmarkasi o‘tkazilib, osh damlandi. Sumalak va boshqa Navro‘z taomlari tortildi.
Alisher Navoiy nomidagi markaziy istirohat bog‘i va «Sug‘diyona» madaniyat va istirohat bog‘i amfiteatrida folklor guruhlari, badiiy havaskorlik jamoalari va estrada xonandalarining chiqishlari uyushtirilib, hududga xos bo‘lgan an’ana va urf-odatlar asosida sahna ko‘rinishlari, sport o‘yinlari namoyish etildi.

Самый древний и прекрасный праздник нашего счастливого народа
Наступила весна, повеял теплый ветер. Сердца радуются пробуждению природы: на ветвях деревьев появились почки, распускаются цветы, появились первые бабочки и пчелы...
Везде и во всем чувствуются обновление, пробуждение к новой жизни: в нашу свободную и благоустроенную страну пришел Навруз – самый древний праздник весны, символ красоты, добра и милосердия.
В нашей стране царит мир. Наш народ, с большими добрыми надеждами, уверенный в своем будущем и стремящийся внести достойный вклад в развитие Родины, встречает Навруз со словами: "Добро пожаловать, Навруз, пусть будет доброй твоя поступь, пусть всегда в нашей стране царит мир!"...
В соответствии с постановлением Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2017 году” от 28 февраля 2017 года Навруз в этом году празднуется по всей стране как всенародный сайиль.
В праздничном сайиле принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Празднично украшен парк культуры и отдыха имени Абдуллы Кадыри в Ташкенте. Мелодии карнаев и сурнаев с раннего утра призывают народ на всенародный сайиль.
Праздник добра, любви, щедрости и милосердия, обновления и пробуждения природы наполняет сердца радостью и новыми надеждами.
Парк украшен панно с надписями "С праздником Навруз!", "Пусть каждый наш день будет как Навруз!", "2017 год – Год диалога с народом и интересов человека" и другими.
На сайиле мастера-ремесленники, вышивальщицы демонстрируют отражающие историю, культуру, обычаи нашего народа национальную одежду, музыкальные инструменты, предметы быта и многое другое.
Глава нашего государства осмотрел представленную на выставке изделий народных промыслов продукцию, побеседовал с ремесленниками, поздравил их с праздником Навруз.
Президент нашей страны встретился с участвующими в народных гуляньях главами посольств зарубежных государств и представительств международных организаций, искренне поздравил их с праздником.
Юноши и девушки участвуют в народных играх.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посмотрел концертную программу. Лапары, песни, выступления острословов сменяют друг друга.
Выступления детей, их радостный смех, песни и танцы олицетворяют гармонию Навруза и молодости.
Глава нашего государства побеседовал с аксакалами.
Навруз – это поистине всенародный праздник, которого с нетерпением ждут все проживающие в нашей стране соотечественники, независимо от национальности, языка, вероисповедания. Сегодня в нашей стране в дружбе и согласии проживают представители более 130 наций и народностей. Они во имя развития и процветания нашего общего дома – родного Узбекистана, самоотверженно трудятся во всех сферах жизни общества.
– Навруз стал одним из самых прекрасных праздников не только узбекского народа, но и представителей всех национальностей, в согласии проживающих на нашей благодатной земле. Мы благодарны главе нашего государства за проявляемые заботу и внимание, – говорит руководитель коллектива художественной самодеятельности "Агидел" Башкирского национального культурного центра Эмма Магиярова.
... Основной смысл жизни наш народ видит в счастье своих детей, связывает с ними свои надежды и мечты. С первых дней независимости Узбекистана одной из главных целей было определено воспитание гармонично развитого поколения. За прошедшие годы проведена колоссальная по масштабам и значению работа по охране материнства и детства, рождению и воспитанию здорового ребенка.
Объявление в нашей стране 2016 года Годом здоровой матери и ребенка расширило ее масштабы. Последовательно проведена работа по охране семьи, материнства и детства, улучшению социальных, бытовых условий людей, прежде всего женщин, повышению качества медицинских услуг, медицинской культуры.
Системно продолжается осуществленная под руководством Первого Президента нашей страны Ислама Каримова последовательная работа по обеспечению достойной жизни народа, охране материнства и детства, воспитанию всесторонне развитого поколения, повышению качества медицинских услуг.
Шавкат Мирзиёев уделяет особое внимание укреплению здоровья населения. 5 января и 7 февраля текущего года под председательством Президента нашей страны прошли совещания, посвященные имеющимся в системе здравоохранения проблемам и перспективам развития сферы. Были приняты постановление главы нашего государства "О мерах по дальнейшему улучшению обеспечения населения лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения" от 31 октября 2016 года и Указ Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы экстренной медицинской помощи" от 16 марта 2017 года, что служит важным фактором повышения на новый этап этой работы.
В праздничных сайилях, которые прошли во всех районах Ташкента, приняли участие члены Сената, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, представители государственных и общественных организаций, иностранных посольств и представительств международных организаций в нашей стране, гости столицы.
...С раннего утра оживленно в столичном парке культуры и отдыха имени Мирзо Улугбека. Радуют сердца национальные мелодии, призывающие на народный сайиль.
Звучат песни, воспевающие Родину, мир, весну. Дети дарят окружающим подснежники, мяту. Повсюду в парке слышны смех зрителей, звонкие песни.
Каждый год независимости вписывает золотом новую страницу в летопись истории страны достижением больших рубежей, огромными преобразованиями. За исторически короткий период возрождены национальные ценности, обычаи и традиции нашего народа, заложена и укреплена прочная основа построения современного демократического государства. Узбекистан занял достойное место в ряду стран с динамично развивающейся экономикой, мощной производственной и социальной инфраструктурой, стабильной банковско-финансовой системой.
В июне 2016 года в Ташкенте под председательством Узбекистана успешно прошло очередное заседание Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
Мировое сообщество отмечает высокую результативность процессов реформ в Узбекистане, достигнутую благодаря самоотверженному труду нашего народа. Об этом ярко свидетельствуют данные рейтингов престижных международных организаций, финансовых и исследовательских институтов.
В такие мгновения человек глубже ощущает свое неотрывное единение с природой, благодарность за эти светлые дни, спокойствие в родной стране, чистое небо.
...Праздничный, весенний настрой царит по всей столице. В Национальном парке имени Алишера Навои перед взором гуляющих под нежные мелодии разворачиваются изумительные картины весны, нашей прекрасной природы, виды обновленного, преобразившегося облика Родины.
Разнообразные песни и танцы в исполнении фольклорных и этнографических коллективов, выступления палванов и наездников всесторонне раскрывают уникальные грани Навруза.
...В годы независимости мы достигаем таких высоких рубежей, о которых раньше не могли и мечтать, что по праву восхищает многих и укрепляет наше чувство гордости. В основе всего этого лежит наше бесценное достояние – независимость, самоотверженный труд народа, дальновидная мудрая политика.
С первых дней независимости на повестку дня были поставлены такие вопросы, как строительство современных транспортных коммуникаций, связывающих все регионы нашей страны. Особое внимание было уделено строительству новых железных дорог и созданию единой железнодорожной системы страны.
22 июня 2016 года состоялось открытие электрифицированной железнодорожной линии Ангрен-Пап протяженностью 123,1 километра и туннеля Камчик длиной 19,2 километра.
Это способствовало укреплению экономической мощи страны, повышению транзитного и туристического потенциала, дальнейшему развитию железнодорожной сети, подъему на качественно новый уровень отношений с мировым сообществом.
Празднование Навруза играет важную роль в воспитании молодого поколения, формировании его мировоззрения на примере лучших национальных ценностей, в частности, нашего уникального и самобытного народного творчества.
В результате внимания и заботы о полной реализации молодежью своих талантов и потенциала, воспитании гармонично, физически и духовно развитого поколения формируется молодежь, способная приумножать славу Родины на международных аренах.
Рост и развитие нашей молодежи ярко проявляются на международных соревнованиях. Наши спортсмены в бразильском городе Рио-де-Жанейро на XXXI летних Олимпийских играх завоевали 4 золотые, 2 серебряные, 7 бронзовых медалей, вновь доказав, что молодежь Узбекистана никому и ни в чем не уступает.
Высокие победы, достигнутые нашими спортсменами на XV летних Паралимпийских играх в Рио-де-Жанейро, переполняют наши сердца чувством безграничной гордости: на этих престижных соревнованиях они завоевали 8 золотых, 6 серебряных, 17 бронзовых наград.
– Великое счастье – жить в стране, где ценят человека и его труд, высшее счастье – вносить вклад в прославление Родины на международных аренах и повышение ее авторитета, – говорит призер XXXI летних Олимпийских игр Бектемир Меликузиев. – Мы безгранично благодарны государству за высокую оценку нашего труда, и это призывает нас к достижению новых высот.
Звуки карнаев и сурнаев свидетельствуют о начале сайиля Навруз в столичном парке "Анхор -Локомотив".
Далеко слышны веселые голоса детей, бегающих по дорожкам и запускающих воздушных змеев. Из больших котлов раздается праздничный плов. По всему парку слышны песни в исполнении популярных артистов.
– Весна и Навруз – это олицетворение молодости, красоты, надежд и чистоты помыслов, – говорит студент Узбекского государственного института физической культуры Тулкин Киличев. – В наших сердцах – всегда весна. Начатая с первых дней независимости государственная политика, направленная на воспитание гармонично развитого молодого поколения, сегодня последовательно продолжается. 14 сентября 2016 года был принят Закон Республики Узбекистан "О государственной молодежной политике", что придало нам сил и гордости.
Сегодня в экономике нашей страны осуществлены широкомасштабные структурные преобразования, эффективно действуют такие высокотехнологичные промышленные предприятия, как автомобильные заводы в Асаке, Самарканде и Хорезме, Бухарский нефтеперерабатывающий завод, Кунградский содовый завод, Дехканабадский завод калийных удобрений, завод по производству моторов в Ташкентской области и другие. В 2016 году их ряды пополнили Устюртский газохимический комплекс и Кандымский газоперерабатывающий комплекс.
... В программе сайиля в "Green Park" Сергелийского района столицы отражены лучшие народные традиции и обычаи, связанные с Наврузом. Здесь прошли традиционные песенное состязание девушек, народные игры с участием парней, участники угощались сумаляком и халимом.
...“Пусть каждый наш день будет как Навруз!”. Эти бессмертные строки нашего великого поэта Алишера Навои выражают самые искренние, светлые чувства и мечты каждого человека, разделяющего в светлые дни Навруза с друзьями и близкими свою любовь, самые добрые надежды и помыслы. Это находит свое отражение и в объявлении 2017 года в нашей стране Годом диалога с народом и интересов человека.
Под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева последовательно проводятся реформы по достижению новых высоких рубежей, дальнейшему развитию страны, обеспечению интересов человека.
Созданные по инициативе главы нашего государства народные приемные служат обеспечению приоритета интересов человека, надежным средством обратной связи между государственными органами и народом.
В Год диалога с народом и интересов человека Президент нашей страны проводит искренний диалог с народом, выслушивает предложения и проблемы населения, поддерживает их инициативы.
– Принятая по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Стратегия действий развития страны на пять лет служит важной программой действий по либерализации и модернизации всех сфер, повышению на качественно новый уровень эффективности проводимых реформ, развитию государства и общества, – говорит заместитель хокима Сергелийского района, председатель районного комитета женщин Дилором Рахимжонова. – Определены приоритетные направления продолжения масштабных политических, экономических и социальных реформ, перед государственными и общественными организациями ставятся конкретные задачи по их полноценному исполнению.
С большим воодушевлением проводят торжества Навруза и в Республике Каракалпакстан. Выставки изделий мастеров народных промыслов, кулинарной и кондитерской продукции, выступления фольклорно-этнографических ансамблей, состязания бахши и палванов, народные игры с участием юношей и девушек придают сайилю особое очарование.
– В этом году Навруз проходит по-особенному, – говорит консультант схода граждан махалли "Нурли бустон" Кегейлийского района Олтингуль Мухамбетова. – В нашей махалле в дружбе и согласии живут и трудятся более 2600 человек разных национальностей – узбеки, каракалпаки, казахи, таджики, киргизы, русские, башкиры, корейцы и другие.
Тщательно подготовились к празднику и в Ферганской долине. Праздничный сайиль в Андижанской области прошел под девизом "Навруз – праздник мира, сплоченности и братства", в ходе народных гуляний национальными культурными центрами были организованы выставки, отражающие традиции и обычаи различных народов, состоялся показ национальной одежды.
– Благодарение Всевышнему, что нам сегодня довелось увидеть такие светлые, счастливые дни, – говорит ветеран труда, обладатель медали "Шухрат" Раънохон Жуманиёзова из Булакбашинского района. – Страна наша процветает, жизнь – мирная, дастархан – изобильный. Это является плодом добрых помыслов и устремлений нашего народа, мудрой политики главы нашего государства.
В предгорьях и степях Кашкадарьи гуляния в честь Навруза продолжились состязаниями купкари и по курашу.
– Глядя на праздничные представления, еще раз убедился в том, как в годы независимости всесторонне развивалась и окрепла наша страна, вырос уровень жизни наших людей, меняется их мировоззрение, – говорит 81-летний житель каршинской махалли "Гулшан" Шукур-бобо Сафаров. – Истинное уважение и почитание мы познали в годы независимости. Благодарим Всевышнего за такие благословенные дни. Пусть в нашей стране всегда царят мир и спокойствие, небо будет чистым.
Всенародный праздник Навруз также торжественно, с радостным настроением отмечается в Самаркандской области.
На торжествах с участием художественных коллективов, эстрадных исполнителей состоялись концерты, театрализованные представления, проведена праздничная ярмарка, готовились плов, сумаляк и другие весенние яства.
В амфитеатрах парков культуры и отдыха имени Алишера Навои и "Согдиана" были организованы выступления фольклорных ансамблей, коллективов художественной самодеятельности и эстрадных исполнителей.